ARTROSKOPİ

Artroskopi kelime olarak ekleme kamera ile bakmak anlamını taşır. Vücuttaki tüm eklemlere özel geliştirilmiş kameralar ile girilerek muayene etmek ve gerekli görüldüğünde açılan küçük deliklerden cerrahi olarak müdahale etmek mümkündür.

Artroskopi ilk olarak diz eklemi üzerinde geliştirilmiş ve denenmiş, elde edilen başarılardan sonra diğer eklemlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde en sık kullanıldığı eklemler başta diz eklemi olmak üzere, omuz, ayak bileği, kalça, dirsek, el bileği ve parmak eklemleridir.

Artroskopinin avantajlarını şöyle özetlemek mümkündür: Açılan küçük deliklerden yapılan bir cerrahi işlem olmasından dolayı hastanın ameliyat sonrasında iyileşme süresi açık yöntemlere göre daha kısadır. Eklem kesilip açılmadığından enfeksiyon gelişme riski daha düşüktür. Küçük deliklerden yapılan bir cerrahi işlem olmasından dolayı hastanın ameliyat sonrası hissettiği ağrı daha az olur. Açık yöntemlerle tüm eklemi gözlemek mümkün olamayabilir, ancak artroskopide tüm eklem muayenesi rahatça yapılır ve lezyonların hepsini saptamak mümkündür. Özellikle sporcularda spora dönüşü hızlandıran bir yöntemdir.

Artroskopik olarak en sık uygulanan yöntemleri şu şekilde özetleyebiliriz: Menisküs cerrahisi, dizde kıkırdak yaralanmalarının tedavisi, ön çapraz bağ ve arka çapraz bağ onarımları, diz içi kırıkların artroskopik tespiti, diz içindeki serbest kıkırdak parçalarının çıkarılması. Tekrarlayan omuz çıkılarının tedavisi, omuz çevresi kaslarının yırtıklarının tedavisi. Ayak bileğinde ağrıya neden olan kıkırdak kırıkları, yumuşak doku sıkışmalarının tedavisi. Kalça eklemindeki kıkırdak yaralanmaları ve kapsül yırtıklarının tedavisi. Dirsek ekleminde kıkırdak sorunları ve eklem içi serbest kıkırdak parçalarının tedavisi.

Artroskopinin Komplikasyonları

 

Artroskopi kapalı bir yöntem olmakla birlikte düşük oranda komplikasyonlara sahiptir. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz: Diz içinde enfeksiyon gelişmesi, tromboemboli (bacak damarlarında oluşan pıhtıların başka organlara giderek damarları tıkaması), cerrahi işlem sırasında kıkırdakların zarar görmesi. Bu komplikasyonlardan korunmak için artroskopiyi yapan hekim ve anestezist gereken önlemleri alırlar. Ameliyat sonrası erken dönemde hastayı hareketlendirip fiziksel aktivitesini eski haline getirmeye gayret ederek ortaya çıkma olasılığı olan komplikasyonlar en aza indirilmiş olur.