HAKKINDA
A. Merter Özenci
 
1984 yılında İzmir Atatürk Lisesinden, 1990 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlık eğitimini Antalya’da Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde 1996 yılında tamamladı. Uzman olduktan sonra 1997 yılında altı ay süre ile Ege Üniversitesi Spor Hekimliği Kliniği’nde çalıştı. Burada sporcu sağlığı, spor yaralanmaları, kapasite ölçüm testleri ve spora dönüş konularında deneyimlerini arttırdı.
 
Kariyerinin başından itibaren diz artroskopisine ilgi duyan Dr. Özenci, uzmanlık sonrası diz artroskopisi ile ilgili girişimlere başladı, kısa süre sonra da ayak bileği ve omuz artroskopisi alanlarında deneyimini arttırarak bu tür cerrahi tedavileri de uygular hale geldi. 2001-2002 tarihleri arasında 1 yıl süre ile Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi Ortopedi Kliniği Spor Hekimliği Bölümü’nde post-doctoral fellow olarak çalıştı. Burada bulunduğu dönemde ameliyatlara ve kliniğin bilimsel etkinliklerine katıldı. Ayrıca, Biomekanik Laboratuarı’nda Prof. Dr. M.M. Panjabi ile birlikte deneysel çalışmalar yaptı.
 
2005 yılında girdiği Doçentlik sınavında Doçent ünvanı aldıktan sonra 2007 yılında ISAKOS bursu ile gittiği Melbourne-Avustralya’da 1 ay süre ile diz cerrahisi ağırlıklı klinik çalışmalarda bulundu ve operasyonlara katıldı.

2010 yılından beri Türkiye Hentbol Federasyonu tarafından verilen görevle Milli Takım konsültan doktoru olarak çalışmaktadır. Antalya ve çevresindeki değişik spor branşlarında faaliyet gösteren takımlar ve bireysel sporcularla yakın ilişkide konsültan hekim olarak çalışmaktadır.

Asya Pasifik Derneği Türkiye Delegesi olarak görevini sürdürmekte olan Dr Merter Özenci 2012-2015 yılları arasında Asya Pasifik Derneği Spor Yaralanmaları Bölümü başkanlığı görevini yürüttü.

Türk Ortopedi ve Travmatoloji Eğitim Konseyi sertifikası bulunan Dr Merter Özenci, ISAKOS, APOA ve APKS gibi yurt dışı mesleki derneklerin üyesidir. Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği’nde 2008-2012 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.

Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği’nde 2016-2018 yılları arasında seçimle başkanlık görevine getirildi ve bu tarihler arasında dernek başkanlığı görevini yaptı.

Dr Merter Özenci 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi’nde Profesör kadrosuna atandı, 2016 yılında Akdeniz Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğindeki görevinden ayrıldı ve 2020 Aralık ayına kadar Medical Park Antalya hastanesinde çalıştı. 

2020 Aralık ayında serbest hekim olarak çalışmaya başlayan Dr Merter Özenci mesleğine muayenehanesinde devam etmektedir.

Yurtiçi ve yurtdışı dergilerde ve kitaplarda yayımlanmış bilimsel çalışmaları bulunan Prof Dr Merter Özenci evli ve bir çocuk babasıdır.

 
Uzmanlık Alanı
 
Antalya Akdeniz Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’ne 1991 yılında başladığı günden itibaren özellikle artroskopi ağırlıklı girişimler konusunda eğitimine devam etti ve deneyimini arttırdı. Diz artroskopisi ile başlayan mesleki deneyimi, ayak bileği artroskopisi ve omuz artroskopisi ile devam etti. Bu arada diz, kalça ve omuz protezi gereken hastalarla da yakından ilgilendi.
 
1996 yılında uzmanlığını aldıktan sonra ağırlıklı olarak spor yaralanmaları konusunda çalışmaya başladı. Artroskopik cerrahi gerektiren ve özellikle diz yaralanmalarının çoğunluğunu oluşturan menisküs yırtıkları, ön çapraz bağ yaralanmaları, kıkırdak problemleri ve kollateral bağ yaralanmaları ile ilgili hastaları uzun süredir takip ve tedavi etmektedir. Buna ek olarak, gençlerde sık görülen omuz instabiliteleri (tekrarlayan omuz çıkıkları) ve ayak bileği sorunları da yine artroskopik olarak sıkça tedavi ettiği hasta grubunu oluşturmaktadır.
 
Spor yaralanmalarında sıkça karşılaşılan Aşil tendon kopmaları, kas yırtılmaları ve bağ yaralanmaları da ilgi alanına giren spor yaralanmalarını oluşturmaktadır. Eklem artrozları sonucu ortaya çıkan ağrılı kalça, diz ve omuz eklemlerinin tedavisinde uygulanan artroplasti (eklem protezleri) de sıkça uyguladığı tedavi yöntemlerindendir.