KALÇA SIKIŞMA SENDROMU

Kalçanın Sıkışma Sendromu (Femoroacetabular Impingement-FAI) sıklıkla kalça çevresinde hissedilen ağrı, takılma, bazen de keskin batıcı ağrılarla (özellikle kalçadan dönme hareketi ve çömelme sırasında) kendini belli eder. Nedeni kalça eklemini oluşturan küre şeklindeki femur başı ve onu içine alan yuvası arasındaki uyumsuzluk sonucu sürtünmedir. Zaman geçtikçe kıkırdak lezyonları ve yırtıkları da ortaya çıkar. Hastalar en sık, kalça çevresinde künt bir ağrı, koltukta uzun süre oturamama ya da otururken öne doğru eğilip çorap giyme sırasında hissedilen ağrı ve rahatsızlıktan şikayet ederler.

Nedeni tam olarak bilinmese de çocukluk yaşlarında kalça ekleminin gelişimi ile ilgili bir sorundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Tedavide aktivite kısıtlaması, istirahat ve çeşitli ağrı giderici ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri (kas güçlendirme, sıcak uygulaması vb) uygulanır, yakınmalar geçmez ya da tekrarlarsa cerrahi olarak sorunu gidermeye yönelik girişimler uygulanır.

Cerrahi olarak kalça artroskopisi son yıllarda giderek daha sık uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Artroskopik olarak kalça eklemi incelenerek sürtünmeye neden olan kemik çıkıntılar tıraşlanır, kıkırdakta yırtık ya da aşınma varsa buna yönelik girişimler uygulanır, bu sayede hastaların yakınmalarının birçoğu giderilir. İşlem kapalı olarak uygulandığından hastanın normal hayatına geri dönüşü de açık cerrahi işlemlere göre daha kısa sürede olmaktadır.