SPORCULAR

Sporcularda En Sık Karşılaşılan Yaralanmalar

Sporcularda, özellikle de 20 yaşın altındaki genç sporcularda en sık karşılaştığımız yaralanmalar:
Dizde Ön Çapraz Yaralanması, menisküs yırtığı ve kıkırdak lezyonudur. Omuz bölgesinde ise en sık omuz çıkığı, köprücük kemiği kırığı ya da çıkığına rastlıyoruz. Ayak bileği burkulmaları genellikle sorunsuz iyileşmekle birlikte zaman zaman ayak bileğinde de kıkırdak lezyonları ve tekrarlayıcı burkulmalar en sık rastladığımız sorunlardır.

Genç sporcularda bu tip yaralanmaların tedavileri başarılı bir şekilde yapılmakta ve sporcunun önündeki uzun spor hayatı sekteye uğramadan hayatına devam edebilmektedir. Ancak karşılaştığımız en büyük olumsuzluklar, bu tip yaralanmalarda zamanında tanı konmaması ve dolayısıyla uygun tedavinin zamanında yapılmaması sonucu olayın kronikleşmesi ve tedavi sonucunu olumsuz etkilemesidir. Yaralanma ne kadar erken tanınır ve uygun şekilde tedavi edilirse aldığımız yanıt da o oranda yüz güldürücü olmaktadır. Bu nedenle özellikle genç sporculardaki spor yaralanmaları ciddiye alınmalı ve zaman geçirilmeden bir uzman tarafından değerlendirilerek uygun tedaviye başlanmalıdır.

Spor yaralanmaları sonrasında kısa bir süre için uygulanabilecek olan tespit yöntemleri (alçı, atel, dizlik vb) bazen çok uzun süreler kullanılmakta ve bu da iyileşmeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Temel prensip, ağrı, şişlik gibi belirtiler azalır azalmaz hastayı hareketli hale getirmek ve uygun egzersizlerle rehabilitasyona başlamaktır. Yapılan çalışmalarda erken başlanan uygun rehabilitasyonun dokuların iyileşmesine olumlu yönde katkı sağladığı gösterilmiştir.

Spor Yaralanmasında İlk Yapılması Gerekenler

Spor sırasında yaralanmaya uğrayan sporcuya ilk müdahale önemlidir, çünkü bu oluşabilecek ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı ve ek yaralanmaların önüne geçmemizi sağlar.

İlk yapılması gereken sporcuyu kenara alıp ön değerlendirmeden geçirmektir. Örneğin bir ayak bileği burkulması, diz yaralanması ya da omuz problemi varsa ilk olarak soğuk uygulanmalıdır. Soğuk uygulama genellikle hazır soğutulmuş jel paketleriyle yapılabilir, ama bir torbanın içine buz ya da soğuk su konularak da uygulanabilir. Hiç biri yoksa yakındaki bir çeşmenin altına yaralanmış bölgeyi sokarak da uygulamak mümkündür. Soğuk uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar, buz kesinlikle cilde değmemeli, bir torbanın içinde bir bezin üzerinde uygulanmalı ve uygulama 10-15dk geçmemelidir. En pratik şekli, her yarım saatte bir 10dk uygulamadır. Diğer önemli nokta, yaralanmaya uğramış kısmın yüksekte tutulması (örneğin kolun boyna asılması, ya da bacağın yukarı kaldırılması gibi), elastik bandaj uygulanması ve üzerine basılmadan istirahat ettirilmesidir. Eğer kolda, bacakta bir kırık şüphesi varsa, elimizdeki eşyalarla kırık hareket etmeyecek şekilde sarılabilir, ama kan dolaşımını kısıtlayacak ölçüde sıkılmamalıdır, bu durum hastayı acilen hastaneye götürmeyi gerektirir.

İlk müdahalede yapılması gereken bu basit uygulamalar hem oluşabilecek şişliği azaltır, hem de sporcunun ağrısını giderir. İlk müdahale sonrası yaralanmanın ciddiyetinden şüphe duyuluyorsa bir uzmanın görüşü alınmalıdır.